אייר ה'תשע"ה –אפריל 2015

תאריך: 
אפריל 2015

1. מאגרים חדשים

Oxford Handbooks Online – Religion – מאגר בטקסט מלא לחקר הדתות בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד. במאגר מאמרים מתוך קבצים וכתבי-עת שהתפרסמו בשנים 2011 – 2014.

מילון ערבי עברי – במאגר ערכים מילוניים של הערבית התקנית בת זמננו, ובעיקר ערכים מלשון התקשורת הערבית, המדוברת והכתובה. במילון גם מילים וביטויים ממקורות ערביים קלאסיים, ובהם הקוראן, השירה הערבית העתיקה, החדית', ספרות ההלכה האסלאמית ועוד.
לגישה למאגרים הקישו על משאבים אלקטרוניים, ובחרו ב-מאגרי מידע לפי לפי א-ב.

 

2. מאגרים לתקופת ניסיון

בדף הפתיחה של אתר מערך הספריות תמצאו קישורים למאגרים חדשים לתקופת ניסיון.
אתם מוזמנים להיכנס למאגרים, להתנסות בחיפוש בהם ולהתרשם מאיכותם. נשמח מאוד לקבל משוב על השימוש במאגרים ועל נחיצותם למחלקות הרלוונטיות. אנא פנו בעניין זה אל הגב' תחיה דגן, מנהלת המחלקה לכתבי-עת, בכתובת Tchiya.Dagan@mail.biu.ac.il

 

3. ספרים אלקטרוניים

שלושה מאגרי מידע חדשים נוספו לאחרונה לקבוצת מאגרי Ebscohost:
Education Source: מאגר בתחום החינוך ונושאים קרובים, הכולל סוגי פרסום שונים, כמו מאמרים מחקריים ושפיטים מתוך כתבי עת, תקצירי כנסים, מבחנים וכן כ-550 ספרים אלקטרוניים.
eBook Collection: מאגר הכולל מאות אלפי ספרים אלקטרוניים במדעי הרוח, במדעי החברה, בכלכלה, במדעים מדויקים ועוד.
eBook Academic Collection: מאגר הכולל מבחר ספרים אלקטרוניים העוסקים במחקרים  בין תחומיים. רוב הספרים נדפסו בהוצאות אקדמיות.
כמו כן, הספרייה רכשה מנוי חדש על המאגר - SpringerLink Ebooks: המאגר כולל רשומות של מאות אלפי ספרים בתחומים שונים, ומתוכם גישה לטקסט מלא של ספרים שנדפסו בשנים 2014-2013. את הספרים אפשר להדפיס או להעביר לדיסק-און-קי. לגישה למאגרי המידע הקישו על משאבים-אלקטרונים ומאגרי מידע לפי א-ב.
 

4.קישורים שימושיים

שני מאגרי מידע חדשים, בלי תשלום, נוספו באחרונה לקטגוריה קישורים שימושיים:
Arabic Collections Online - במאגר כ-15,000 ספרים בטקסט מלא בערבית בתחומי הספרות, מנהל עסקים, מדע ועוד. הספרים שייכים לאוספים באוניברסיטת ניו-יורק, באוניברסיטת פרינסטון, באוניברסיטת קורנל ובעוד מוסדות השותפים לפרויקט.
Jewish Records Indexing - במאגר כ-5 מיליון רשומות של יהודי פולין, באזורים השייכים לפולין
במאה השנים האחרונות, בעבר ובהווה. ברשומות מידע על תאריכי לידה, תאריכי נישואים
ותאריכי פטירה.
לגישה לקישורים השימושיים הקישו על משאבים אלקטרוניים, ובחרו ב-מאגרי מידע לפי תחומים. סמנו את התחום הרצוי, והקישו על חיפוש. הרשימה קישורים שימושיים מופיעה אחרי רשימת מאגרי המידע.

 

5. תקלות בכניסה לגוגל סקולר מרחוק

הכניסה לגוגל סקולר דווקא מאתר מערך הספריות, מאפשרת גישה לטקסט מלא של מאמרים מתוך
כתבי עת אלקטרוניים עליהם מנויה הספרייה. לאחרונה יש תקלות בכניסה מרחוק, ובתוצאות החיפוש לא נמצאים הקישורים לטקסט המלא. הבעיה נמצאת בטיפול, וכפתרון זמני ניתן להגדיר מחדש את הגדרות הדפדפן.

לפרטים הקישו כאן.
 

6. סטודנטים – אנחנו כאן בשבילכם!

כשבחוץ קר, אצלנו חם

בימי הסערה החזקה הצבנו בלובי הספרייה המרכזית עמדה של 'קפה ומאפה' בחינם לכל באי הספרייה. הפעילות חיממה את לב הסטודנטים, המרצים והעובדים.

ערים לתוך הלילה

בתקופת המבחנים הספרייה ליהדות האריכה את שעות פעילותה עד לשעה 23:00.

"בוחרים בבר-אילן" ביום הפתוח

ביום שישי, ה-27 בפברואר, התקיים "יום פתוח" של אוניברסיטת בר-אילן במתחם הפקולטה להנדסה. מערך הספריות השתתף ביום זה, וקיים בו הפנינג "בוחרים בבר-אילן". באווירה של תקופת הבחירות, ערכנו מדגם בחירות על סוגות הספרות (הז'אנרים) המועדפות לקריאה, והענקנו ספר במתנה לכל מבקר בדוכן.

 

7. תערוכות בספרייה המרכזית

"בכל רגע נתון!"– תערוכת מפות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שכותרתה: "דו"ח פני החברה בישראל". התערוכה עסקה בתופעות סטטיסטיות, כלכליות וחברתיות בחברה בישראל, וננעלה לפני פורים.

"מגילת הנובר"–  פקסימיליה של מגילת אסתר שנכתבה בשנת 1746. אורכה של המגילה כ-6 מטרים, והיא הוצגה בלובי הספרייה בתענית אסתר. מר דודי בן-נעים, אוצר כתבי-היד והספרים הנדירים, העביר הדרכה למעוניינים על המוצג החשוב.

"מסע בארץ ההגדות" – לקראת חג הפסח יצאנו עם מר דודי בן-נעים למסע מרתק בהגדות של פסח מימי הביניים, הרנסנס והעת החדשה.

"תקשורת בצבע"– תערוכת ציוריו של ניר שלו. התערוכה ננעלה ב-2.04.2015.

 

8. השתלמויות, כנסים וימי עיון

יום העיון השני לספרנים ולמידענים Face [of the] Book 2 – עבר ועתיד בספרייה ההיברידית התקיים ב-ט בשבט ה'תשע"ה, ה-31 בדצמבר 2014. בכינוס נחשפו חידושים ושינויים טכנולוגיים בתחום המידענות ובכלל, והרצו בו ספרנים ממערך הספריות של אוניברסיטת בר-אילן, וכן מרצים בכירים מסגל האוניברסיטה.

 

9. "כאן משפצים!"

בספרייה למתמטיקה נעשו שיפוצים ושינויים, ומעתה יש עוד מקומות ישיבה לסטודנטים  

חשמל למחשבים ולטלפונים ניידים. זאת ועוד, בימים אלה נעשות עבודות שיפוץ והרחבה  

בספרייה למדעי החיים, כדי ליצור עוד אזורי עבודה לחוקרים ולסטודנטים.                              

הכול מוזמנים לבקר בספרייה בתום השיפוץ.

 

10. עדכון האוספים ודילולם

הספרייה לניהול נסגרה, והאוסף שהיה ברשותה נקלט בספרייה למדעי החברה ובספרייה לכלכלה ולמנהל עסקים. כמו כן, בימים אלה הספריות למדעי החיים ולמדעי החברה מוציאות מהמלאי כתבי-עת בדפוס המצויים גם בגרסה אלקטרונית, כדי לפנות מקום על המדפים.

 

מערך הספריות של אוניברסיטת בר-אילן בפייסבוק

תתחברו ותרוויחו!!

https://www.facebook.com/libraries.biu

 

כותבות באהבה:
מיטל נג'אתי metal.simch@mail.biu.ac.il  ; לאה נמדר Lea.Namdar@mail.biu.ac.il

 

עורכת לשון: חיה בינוסוביץ

 

כו

 

 

כות

1