דבר המנהלת - ד"ר רחל קדר

דבר המנהלת

אם אין דעת אין בינה, אם אין בינה אין דעת (פרקי אבות, ג, ט"ז)

אדם רוכש ידע ממקורות מחוץ לעצמו. הבנה הינה התוצאה של חשיבה או התובנה של האדם, ובדרך כלל מושגת על ידי היישום המעשי של הידע של האדם. ידע משופר ומחוזק כאשר תובנה אנושית מיושמת בהבהרתם של מושגים ידועים, בגיבושם של רעיונות חדשים, בבחינתם של תאוריות ובבדיקת מקרים בפועל. בקיצור, ללא ידע בסיסי, תובנה אינה מושגת, וללא הבנה ותובנה אנושית ידע חדש לא יכול להתגלות.

העברת ידע, גירוי של הבנה וההתעוררות של תובנה המובילם לגילוי ידע חדש - כל אלה מגדירים את המשימה של אוניברסיטת בר-אילן. משימת האוניברסיטה לא יכולה להיות מושלמת בלי גישה למידע עבור חוקרים ותלמידים כאחד. במסגרת המנדט של אוניברסיטת בר-אילן, המשימה של מערך הספריות בר-אילן הוא:

... לתמוך במטרות וביעדים החינוכיים והמחקריים של הסגל האקדמי, החוקרים והסטודנטים. המערך מספק את צורכי המשתמשים באמצעות הנגשת מידע עדכני ממקורות מידע איכותיים, מתן שירותי יעץ אישיים וכן תכניות הדרכה. מערך הספריות שואף לפיתוחה של סקרנות אינטלקטואלית אצל המשתמשים ולקידום הישגיהם המדעיים.

זו אינה אמירה ריקה. ספריות של בר-אילן מספקות את הגישה למאגרי המידע ולכתבי-העת היוקרתיים והחשובים ביותר בעולם. כל יום מאה סטודנטים מבקשים את עזרתנו באיתור החומרים שהם צריכים. כל החוקרים שלנו מנצלים את משאבי המידע האלקטרוניים והפיזיים שלנו על בסיס יומי. ספריות בר-אילן עורכות הדרכות - הן באינטרנט והן בכיתה פיזית - המציגות לסטודנט המתחיל את המשאבים האקדמיים והמחקריים הבסיסיים העומדים לרשותם, וכדי שהסטודנטים לתארים מתקדמים ואנשי הסגל הבכיר יתוודעו למשאבים העדכניים שנרכשנו לאחרונה. עלות המשאבים הללו הוא אדיר.

לא הכל חופשי ונגיש באמצעות האינטרנט. הרוב המכריע של מחקר אקדמי ברמה הגבוהה ביותר נגיש רק תמורת תשלום. חברי קהיליית בר-אילן יודעים כי עבור מקורות מידע מדעיים באיכות ראשונה במעלה – כתבי-עת אקדמיים, מונוגרפיות וספרי עיון - הם חייבים להסתמך על מערך הספריות באוניברסיטת בר-אילן.

האם אנו עדיין צריכים ספריות פיסיות? התשובה היא כן מהדהד! ספריות הן הפורטל לכל המידע האיכותי הזה; הספריות והצוות המסור שלהן מתחזקים ומנגישים את המשאבים הללו ומושיטים סיוע באיתור החומרים הטובים ביותר. בכל רחבי העולם, ספריות מתפתחות במהירות כדי לתת מענה לצרכים של תלמידי המאה ה -21 והשינוי בדפוסי הלמידה. סטודנטים היום צריכים מרחבים המאפשרים לימוד בקבוצות ויצירתיות. היום "הסגל מצפה שתלמידיהם ינצלו את זמנם בספרייה לחשיבה אנליטית, ולא רק לחיפוש מידע." )Library as Place. Council on Library and Information Resources. Wash. DC, 2005, p. 5  ) רוב הקורסים היום דורשים מהתלמידים ליצור פרויקטים קבוצתיים, כהכנה לסביבת העבודה המודרנית של מוצרים מפיתוח צוות. רבים מן המדפים, במיוחד במדעי החיים, הרפואה, המדעים המדויקים וההנדסה, פינו את מקומם  ל"מעבדות למידה" ופעילויות בתוך כתלי הספריה. לצד אלו, המרחבים השקטים, אשר מאפשרים למידה והרהור אישי, עדיין מאוד מבוקשים. להלן האמור בדו"ח מאת המועצה האמריקאית משאבי הספרייה ומידע (American Council on Library and Information Resources, Wash. DC, 2005, p. 6):

אחד הדברים המרתקים שהבחנו בו הוא ההשפעה של שטח ספרייה שעוצב מחדש בהתאם להיבטים "הפסיכולוגיים" של קהילה אקדמית. התפקיד העיקרי של הספרייה הוא לקדם ולהעשיר את החוויה הלימודית של התלמיד; עם זאת, על ידי חציית כל הדיסציפלינות והפונקציות, הספרייה משרתת גם תפקיד חברתי משמעותי. זהו המקום שבו אנשים נפגשים על רמות ובצורות שאינן בהכרך דומות למפגשים במגורי הסטודנטים, בכיתה, או במיקום מחוץ לקמפוס. כשנכנס לספרייה, התלמיד הופך לחלק מקהילה גדולה יותר - קהילה המקנה ליחיד תחושה חזקה יותר של עצמי ושל מטרה נעלה. סטודנטים הודיעו לנו שהם רוצים שהספרייה שלהם "תרגיש גדולה יותר ממנו." הם רוצים להיות חלק מהעושר והמסורת של למדנות וכן הציפייה מהעתיד. הם רוצים לחוות תחושה של השראה.

ספרנים, או מידענים, כפי שאנו מכונים היום, משמשים  כנווטים ללקוחותנו באוקיינוס המקיף של מידע, ומנחים את הסטודנטים ואנשי הסגל למיטב המידע הרלוונטי שאנו יכולים להציע. הספרנים שלנו נהדרים ואני גאה בכך ששימשתי כמנהלת שלהם.

במהלך השנים, אוניברסיטת בר-אילן השקיעה באופן עקבי ברכישה של משאבי המידע הנדרשים לאוניברסיטה מודרנית, רב תחומית, דבר שהשאיר מעט מאוד להשקיע בהיבט הפיזי של הספריות שלנו. זוהי הקריאה שלי אליכם היום - לעזור לנו לברוא מחדש את הספריות שלנו, כך שהן תיהוונה מעבדות לימוד ומרחבים שמניעים תלמידים לרכוש ידע ויעורר אותם לפתח את ההבנה והתובנה שלהם כך שבעתיד הם יוכלו לתרום באופן משמעותי להרחבת הידע ולגוף העשייה אנושית.

 

ד"ר רחל קדר

מנהלת מערך הספריות של אוניברסיטת בר-אילן

2016-2012

(מבוסס על נאומה של ד"ר קדר בטקס הסרת הלוט של אוסף ליבלר, ב' בסיון, תשע"ו 8/06/2016)