כסלו התשע"ז, דצמבר 2016

תאריך: 
דצמבר 2016

חדשות הספרייה –  כסלו התשע"ז, דצמבר 2016

 

עובדי מערך הספריות מברכים את הד"ר רחל קדר עם פרישתה מתפקיד ראש מערך הספריות של אוניברסיטת בר אילן. ד"ר קדר ליוותה את מערך הספריות במקצועיות ובתבונה רבה, מילאה תפקיד מרכזי בהעצמת הספריות ובקידומן, ואוזנה הייתה כרויה לפניותיהם המקצועיות והאישיות של הספרנים. באירוע של הרמת הכוסית שנערך לכבוד פרישתה בתחילת השנה צוינו אבני דרך בפועלה המגוון בחמש השנים שעברו, והועלתה על נס תרומתה המקצועית והאנושית. עובדי מערך הספריות מאחלים לד"ר קדר המשך עשייה מהנה בכל תחום שתעסוק בו. סרטון

 

ימים אחדים לפני ראש השנה נלקחה מאתנו בטרם עת אתאל ליפשיץ ז"ל. אתאל הקימה לפני 29 שנים את הספרייה של המדרשה לבנות, וניהלה אותה מאז ועד מותה במסירות ובמקצועיות. הידע המופלג של אתאל בתחום מדעי היהדות והיכרותה עם שלל צורכי הלימוד והמחקר של החוקרים, המרצים והתלמידות שספריית המדרשה הייתה להן אכסניה, היו מסד לאוסף המפואר והמשובח שבנתה בספרייה. אתאל, זיכרונה לברכה, הייתה צדקת גמורה, ועל מעשי החסד הרבים שעשתה בעבור באות הספרייה שנזקקו לסיוע, וכן בעבור שאר הנזקקים שהיטיבה עמם, עוד יסופר שנים רבות. יהי זכרה ברוך. סרטון

 

 1. אתר מערך הספריות שודרג בתחילת חודש יוני. השדרוג מתבטא בעיצוב הגרפי של האתר מחד, ומאידך - בגישה בולטת וישירה לקטלוג הספרייה, למשאבים האלקטרוניים ולמאגרי המידע המקוונים. באתר מצויים גם מדריכים למגוון כלי יעץ, לשימוש בכללי הציטוט, לחיפוש עבודות מ"א ודוקטור ולאיתור שאלונים וכלי מחקר ועוד. שימו לב, האתר החדש מותאם לטלפונים הניידים, והגלישה בו נוחה וידידותית למשתמשים.

 

 1. מדריכים חדשים באתר הספרייה: בקטגוריית "כלי עזר" תמצאו מדריכים בנושאים האלה: 
 1. כלים להערכת כתבי עת ודירוגם- כתבה וערכה לאה נמדר.
 2. איתור עבודות מחקר בארץ ובחו"ל- כתבה וערכה לאה נמדר.
 3. איתור שאלונים וכלי מחקר במדעי החברה- כתבה וערכה חיה בינוסוביץ.

אנו מקווים שהמדריכים יסייעו לסטודנטים, לחוקרים ולמרצים.

 

 1. גישה לספרים אלקטרוניים: מחפשים ספר אלקטרוני ולא מוצאים אותו בקטלוג? חפשו ישירות בחבילות הספרים האלקטרוניים! האוניברסיטה רכשה אלפי ספרים אלקטרוניים מספקים ומו"לים, כמו EBSCO, IEEE, Springer ועוד. לרשימה המלאה של מאגרי הספרים 

 

 1. מכשיר חדש לסריקת מיקרופילים ומיקרופיש: הספרייה ליהדות בשיתוף עם הספרייה המרכזית רכשה לאחרונה סורק מיקרופילים ומיקרופיש. הסורק מאפשר לסרוק את המסמך המבוקש מהסליל ישירות למחשב, לעבד אותו בעזרת כמה כלים לעיבוד תמונות ולקבל את המסמך באיכות גבוהה במיוחד. התשלום על שימוש בסורק הוא באמצעות כרטיס אשראי בלבד. כמו כן, ניתן להזמין צילומים ומסמכים סרוקים בתוספת תשלום. לפרטים נוספים פנו לספרייה ליהדות בטלפון 03-5317065.     
   
 2. תערוכות בספרייה המרכזית:
 1. ב-ט' באייר תשע"ו, 17.5.2016, נפתחה תערוכת הצילומים "מבעד לעדשת הספרנים". בתערוכה הוצגו צילומי נוף וסביבה מהארץ ומהעולם, שצילמו ספרנים בר אילן.
 2. ב-כ"ט במרחשוון תשע"ז, 30.11.2016, נפתחה תערוכת הצילומים "ישראל בעין חדשה". בתערוכה צילומים של עולים חדשים, המציגים את מדינת ישראל בהווה מנקודת מבטם. התערוכה היא חלק מהפסטיבל הארצי העשירי לצילום אמנותי, המתקיים בתמיכת משרד העלייה והקליטה ובעידוד המרכז לקליטת אמנים עולים ותושבים חוזרים. התערוכה תוצג עד י"ד בטבת תשע"ז, 12.1.2017, בלובי של הספרייה המרכזית (בניין יהדות 401), בימים א-ה, בשעות 20:00-9:00, וביום ו, בשעות  12:00-9:00.

 

 1. שינוי בתעריפי השאלה בין-ספרייתית: החל מיום כ"ו בתמוז תשע"ו, 1.8.2016, השתנתה שיטת החישוב של תשלום בעבור הזמנת צילומים באמצעות מדור ההשאלה הבין-ספרייתית. מעתה, מחיר הזמנת צילומים מאוניברסיטאות אחרות בארץ הוא 20 ₪ בעבור כל הזמנה, מבלי להתחשב במספר העמודים המבוקשים, ומחיר הזמנת צילומים מהמכללות הוא בין 30 ₪  ל-40 ₪ בעבור כל הזמנה.

 

 1. תרומה למערך הספריות:  מר איזי ליבלר, ד"ר לשם כבוד, מנהיג יהודי ופעיל לזכויות האדם, תרם לספרייה המרכזית סכום כסף נכבד, שנועד לשיפוץ המדף הפתוח ולהרחבתו לשם הגדלת אוסף הספרים בעתיד. ב-ב' בסיוון תשע"ו, 8.6.2016, התקיים בלובי של הספרייה ליהדות טקס מרשים להסרת הלוט מהשלט לציון אוסף העיון היהודי ע"ש איזי ונעמי ליבלר.

 

 1. שינוי בגישה למאגרי המידע: לקראת שנת 2017 מתאחדים המו"לים  Nature ו-Springer  תחת השם Springer Nature. האיחוד יאפשר גישה לרוב כתבי העת של המו"ל  Nature.

 

 1. פעילויות חברתיות:
 1. לקראת חגי תשרי נאספו מוצרי מזון למעוטי יכולת בעיר שדרות. על היזמה והביצוע אחראית, כמידי שנה בשנה, הגב' נאוה שלוסברג, מזכירת הספרייה המרכזית.
 2. בכניסה לספרייה המרכזית הוצבו מכונות שתייה ואוכל למען ציבור המבקרים בספרייה.
 3. פגישה עיוורת עם ספר: שבוע הספר העברי בסימן "ספר בהפתעה" נפתח בפעילות יוצאת דופן.

 

כתבו: לאה נמדר ומיטל נג'אתי    :   עריכת תוכן ולשון: חיה בינוסוביץ