תמוז תש"ע – יולי 2010

תאריך: 
יולי 2010
חדשות ברקט
חדשות הספרייה המרכזית ע"ש וורצוויילר
 אוניברסיטת בר-אילן
תמוז תש"ע – יולי 2010
כרך 12, מס' 2
 
 
חדש בספריה – מאגר אלקטרוני של עבודות לתואר שלישי
 
עבודה מאומצת של צוות ספרנים מסור נושאת פרי והמאגר האלקטרוני של עבודות לתואר שלישי – עולה לאוויר. המאגר עדיין בבניה ומכיל כרגע כ-70 תיזות סרוקות והוא הולך וגדל.
 
הגישה לחומר האלקטרוני הינה באמצעות הקטלוג. ניתן לאתר עבודות דוקטור בגירסתן האלקטרונית לפי השדות המוכרים כפי שמאתרים ספר רגיל: שם מחבר, כותר, מספר מערכת וכו'. יש לבחור בפריט שבסוף הכותר שלו מצויין: [משאב אלקטרוני]. יש להקיש על הקישור האלקטרוני בשדה: קישור ולהזדהות כנדרש לשם קבלת הטקסט המלא. בשלב נסיוני זה, אנחנו מתירים צפיה בלבד בתיזות ללא אפשרות של הדפסה וזאת למשתמשי בר-אילן המורשים בלבד.
 
להלן דוגמה לרשומה:

 

 

 

 

  • מעט היסטוריה
לפני כ-8 שנים, הוחלט כי בוגרי תואר שני ותואר שלישי, ימסרו לספרייה, בנוסף לעותק המודפס של התיזה, גם עותק אלקטרוני, וזאת, במטרה ליצור בעתיד מאגר תיזות ממוחשב כדוגמת המאגרים הקיימים בעולם. תחילה, ניקלטו העבודות במחלקת רכישה בספריה המרכזית. בנוסף לעותק המודפס נמסרו גם עותקים על דיסקטים. מאוחר יותר, משהשימוש בדיסקטים פחת והופסק סופית, החלו הבוגרים למסור את עבודתיהם על-גבי תקליטורים. העבודות (מודפסות ואלקטרוניות) נבדקו אם הוגשו על-פי הקריטריונים שנקבעו ע"י הועדות לתואר שני ושלישי והוכנסו רשומות מקוצרות לקטלוג.
 
התיזות הועברו למחלקות הקִטלוג לשם הכנסתן לקטלוג הספרייה. עבודות שנכתבו בעברית מטופלות ע"י צוות הקִטלוג העברי ואלה שנכתבו בלועזית מטופלות ע"י צוות הקִטלוג הלועזי. עותקי הדפוס והעותקים האלקטרוניים, מקבלים מספרי מערכת שונים.
 
הערות, המתייחסות להרשאות המחברים לעיון בעבודות, מופיעות הן על העותקים המודפסים והן על אלה האלקטרוניים.
 
בראשית שנת 2010, עברה האחריות לקבלת העבודות ממחלקת הרכישה, לידי מחלקת שירותי קוראים.
הוקם צוות של ספרניות שתפקידן לקבל את העבודות מידי הבוגרים ולבדוק את תקינותן (מודפסות ואלקטרוניות) ולהעבירן לקִטלוג. נבנתה מערכת קבלה קבועה של ימים ושעות שפורסמה בדף הבית של הספריות ובוועדות לתואר שני ושלישי. הצוות מונה שלוש ספרניות: חיה הרטמן, תמר וקיל וזהבה ארבל.
 
בשלב זה הוחלט שזה הזמן להקים את מאגר התיזות – תחילה לעבודות לתואר שלישי ובהמשך יוקם מאגר עבודות המסטר.
 
  •   שלבים בהקמת המאגר
 א. המרת קבצי ה-WORD שבתקליטור לפורמט PDF לשם העלאתם לשרת, כך שתתאפשר צפיה בחומר באמצעות תוכנת Adobe Reader. עבודה זו דורשת דייקנות רבה והתמצאות בתחום ונעשית כולה על ידי ספרנית ההדרכה לאה נמדר בהנחייתו של אורי גפני – איש המיחשוב שלנו.
 
ב.      הכנת "סימניות" לעבודות: כל תיזה מקבלת "סימניות" המאפשרות, למשל, דילוג לפרק המבוקש או גישה ישירה לביבליוגרפיה שבעבודה מבלי לדפדף ולעבור על כל העבודה. את הסימניות מכינה לאה נמדר בעזרתה של חיה הרטמן. צוות לעניין!
 
ג.       "נעילת" האפשרויות לשנות או לגרום נזק כלשהו לעבודה. עבודות הדוקטור שבמאגר ניתנות לקריאה בלבד בשלב נסיוני זה. לאה נמדר אחראית לפעולה זו שמתבצעת עבור כל עבודה בנפרד.
 
ד.      השלב האחרון הוא יצירת הקישור אל הגירסה האלקטרונית של עבודת הדוקטור והכנסתה לתוך הרשומה שבקטלוג. לצורך ביצוע מטלה זו נרתמה אליזה בר-מגן, מתאמת אל"ף, והדריכה את לאה נמדר בנבכי העבודה.
 
  
תודה לכל העושים במלאכה: לצוות העוסק בקבלת העבודות ובדיקת התקליטורים, לצוותי מחלקות הקִטלוג העברי והלועזי, לנאוה שלוסברג שמוסיפה את פרטי הרשומה על התקליטור, מאירה ומעירה, למכינות הסימניות ובמיוחד ללאה נמדר שגם מבצעת את ההמרה, הנעילה והכנסת הקישור לרשומת הקטלוג. תודה מיוחדת לאליזה בר-מגן על העזרה והתמיכה בכל הקשור בעדכון הרשומות בקטלוג ולמנצח על כל הביצוע הטכני והשמוש בתוכנות העזר – אורי גפני איש המיחשוב שלנו.
 
 ההנהלה וצוות הספרנים מאחלים חופשה נעימה וקיץ טוב לכולם.
 
 כותבת ועורכת העיתון האלקטרוני – אילנה צור, מנהלת מחלקת שירותי קוראים ומתאמת רשת התקליטורים ומאגרי המידע.