ערב השקה לספר Deportation of the Jews of BaČka in 1944,

20/01/2022 - 14:10

 

ביום חמישי, י"ח שבט, תשפ"ב, 20 בינואר 2022, ערכו מערך הספריות והמידע והמזכירות האקדמית, בשיתוף משרד החוץ ומרכז סל ואן גלדר, אירוע השקה מרגש, לרגל הוצאת המהדורה האנגלית של הספר Deportation of the Jews of Bačka in 1944, שהוא אסופה של מסמכים על השמדת יהודי באצ'קה, ולציון 80 שנים לטבח היהודים והסרבים בדרום באצ'קה- סרביה, בינואר 1942.

ד"ר לוי-דרומר, המזכיר האקדמי, ילידת מקדוניה, אשר פועלת רבות להעלאת זכר יהדות הבלקן, חיברה בין ארכיון וויבודינה למרכז סל ואן גילדר, לפרויקט אקדמי משותף ראשון.

הספר, שמהווה אסופת  מסמכים ארכיונים ופרטים מלאים על הנספים, נערך בספריה בויוודינה סרביה, על ידי מר אלכסנדר בורסאץ'. הספר יצא לאור  בהוצאה משותפת של ארכיון וויבודינה בסרביה  ומרכז סל ואן גלדר בפקולטה לחינוך באוניברסיטת בר-אילן.

לאירוע הגיע במיוחד מסרביה, מנהל הארכיון, ד"ר נבוישה קוזמנביץ'.

פרופ' זהבית גרוס, מהפקולטה לחינוך בבר-אילן, העומדת בראש מרכז סל ואן גלדר להוראת ספרות השואה ומחקרה, כתבה את מאמר המבוא המדעי-אקדמי לאסופה חשובה זו.

בפתיחת הספר יש מכתבים של שגריר ישראל בסרביה מר יהל וילן , של מנהל מחלקת הבלקנים במשרד החוץ השגריר דן אורין וכן מאמר של מר אלכסנדר ניקוליץ, קונסול הכבוד של סרביה בישראל.

ד"ר אולגה גולדין, מנהלת מערך הספריות והמידע, הנחתה את הערב.

בפתיחת הערב, רב הקמפוס, הרב שלמה שפר, קרא פרק תהילים, וד"ר רחל לוי-דרומר הדליקה נר זיכרון, לזכרה של קהילת יהודי הבלקן הנכחדת, והדגישה כי לאורך השנים שואת יהדות הבלקן נשמטה מהזיכרון השואה הקולקטיבי, והגיע העת לספר את סיפורן ומורשתן של קהילות אלה, שברובן היו ספרדיות.

פרופ' משה לוינשטיין, המשנה לנשיא, ברך את האורחים, ואת שיתופי הפעולה האקדמיים הצפויים בהמשך.

שר החוץ, מר יאיר לפיד, שלח ברכה מצולמת לבקשתה של פרופ' זהבית גרוס, שהיא עדות מרגשת על בני משפחתו של אביו, אשר שמותיהם מופיעים בספר בין שמות הנספים. במפגש השתתפה גם אמו, הסופרת שולמית לפיד, ששלחה דברי תודה לד"ר רחל לוי-דרומר

עוד ברכו על המעמד המיוחד, ד"ר יעל ריצ'לר-פרידמן, המנהלת פדגוגית בבית הספר הבינלאומי ביד ושם, השגריר דן אורין, ומר אלכסנדר ניקוליץ'.

לאחר דברי הברכה המרגשים התקיימו שלוש הרצאות קצרות.

פרופ' יהודה באוואר, פרופסור אמריטוס במכון ליהדות זמננו שבאוניברסיטה העברית, מתמחה בחקר השואה. חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים משנת 2000, חתן פרס ישראל לשנת תשנ"ח 1998, חתן פרס יקיר ירושלים לשנת תשס"ח 200, וזוכה פרס א.מ.ת בחקר השואה לשנת 2016, נשא דברים מרגשים על זיכרון השואה, הכחשת השואה ועל חשיבות המחקר האקדמי בנושא.

מר אלכסנדר בורסאץ', עורך הספר, הציג למשתתפים את תהליך איסוף ועריכת המסמכים ורשימות שמות הנספים  לכדי ספר, ואת חשיבותם לסרביה ולארכיון בפרט.

פרופ' זהבית גרוס, סיפרה על חשיבותו של הסיפור האישי, כמו זה של משפחת למפל, להבניית הזיכרון הקולקטיבי וניתחה בהרצאתה את העדות המצולמת ששלח לה שר החוץ יאיר לפיד, וקראה להמשיך ולחקור את התחומים הללו ובמיוחד לאסוף ולנתח עדויות של בני הדור השני והשלישי  של משפחות הנספים והשורדים.

לסיכום הערב, ד"ר יואל רפל, הדגיש את הערך של איסוף רשימות של שמות הנספים דווקא בעת הזו בתקופה בה עדיין חיים ביננו ניצולי שואה.

את הערב ליוותה בשירתה המרגשת הזמרת גב' מרינה טושיץ', שניגנה על עוד, ונגן הקלרינט מר יעקב מירון. אחד השירים שבוצעו, היה שירה של פרופ' גרוס, אשטיקאלע ברוייט, שתורגם במיוחד לסרבית לרגל האירוע, , ומספר על הילדים הרעבים בטרנסניסטריה בזמן השואה. 

 

כאות הוקרה לתרומתו של מנהל הארכיון, ד"ר נבוישה קוזמנביץ', ביום ראשון, כ"א שבט, תשפ"ב, 23 בינואר 2022,הוענקה לו תעודת הוקרה מיוחדת, בחתימת הרקטור, פרופ' אמנון אלבק, סגן הרקטור-פרופ' אריה רייך, ד"ר רחל לוי-דרומר-המזכיר האקדמי, וד"ר אולגה גולדין, מנהלת מערך הספריות והמידע.

בהענקת התעודה השתתפו גם פרופ' זהבית גרוס, ראש מרכז סל ואן גלדר, ד"ר יואל רפל, מ"מ השגריר הסרבי מר מיכאלו טריפיץ , מר אלכסנדר ניקוליץ', השגריר דן אורין, וניצול השואה מסרביה, מר יוסף זמבוקי.

לאחר הטקס המרגש הוזמנו המשתתפים לאולם הספרייה המרכזית, שם התרשמו מתצוגת תמונות מיוחדות, שהופקו לפוסטרים מרשימים מאסופת המסמכים שבספר, וכן מאוסף הספרים הנדירים, שנמצא ברשות האוניברסיטה והוצג על ידי דוד בן-נעים אוצר האוסף.

בכל המפגשים נדונה החשיבות של מחקר וזיכרון השואה באזור הבלקן והקהילות שהושמדו באזורים אלה, שלצערנו זכרם כמעט ונעלם ממפת הזיכרון הלאומי.

 

תמונות מהאירוע

הקלטת האירוע

 

 

 

 

השקת ספר סרביה