"חגיגות חודש הספר העברי תשפ"ב" ארוע פתיחה היברידי - הקרנת סרט ורב-שיח

07/06/2022 - 12:00 - 13:20

מערך הספריות והמידע בשיתוף עם מאגר הסרטים Movie Discovery 

בארוע פתיחה היברידי של חודש הספר העברי

ח' בסיוון תשפ"ב, 7.6.2022, בשעות 13:45-12:00

הקרנת הסרט "משהו על רוח תזזית- תחנות חיינו בשירתו של המשורר ארז ביטון" ורב-שיח

האירוע התקיים ביום שלישי, ח' בסיוון תשפ"ב, 7.6.2022, בשעות 13:45-12:00, בלובי של מערך הספריות והמידע, בניין 401, אוניברסיטת בר-אילן.

מאגר הסרטים Movie Discovery שואף לספק חלופה תרבותית לערוצי הסרטים והטלוויזיה המסחריים. בשנה האחרונה הצטרף אליו מיזם ׳ראינוע׳, שמקיים מפגשים עם יוצרות, יוצרים וכן מרצים ואנשים שיכולים לספק נקודות מבט נוספות ולהעשיר את המבט על הסרטים. המאגר מכיל מעל 1200 סרטים.

לאחר הסרט התקיים שיח בהנחיית הד"ר ורד טוהר, ראשת המחלקה לספרות עם ישראל באוניברסיטת בר אילן. השתתפו בשיח: ד"ר איתמר דרורי, מרצה, חוקר וחבר סגל במחלקה לספרות עם ישראל' uד"ר אושרה אלפסי, מנהלת אגף החינוך‏ במועצה אזורית חבל מודיעין‏, חוקרת שירתו של המשורר ארז ביטון. 

 

 

משהו על רוח תזזתית: תחנות חיינו בשירתו של המשורר ארז ביטון

הפקה ובימוי: סמי שלום שטרית

סרטו של המשורר והבמאי סמי שלום שטרית, "משהו על רוח תזזית", הוא דיוקן קולנועי, ספרותי, אמנותי ומוסיקלי של המשורר ארז ביטון, בן למשפחה יוצאת מרוקו, ושל שירתו העשירה והמרתקת. ביטון, שהחל לכתוב בסוף שנות השישים, ניצב עם שירתו כחולייה בין אחרוני הפייטנים מצפון אפריקה ר' דוד בוזגלו, לבין משוררים בני הדור השני שהושפעו מפריצת הדרך של שירתו בשירה העברית הישראלית. בסרט מבקר ביטון בתחנות חיו וחיינו המקופלות בתריסר שירים שלו (כמו: "שיר קניה בדיזינגוב", "שיר זוהרה אלפסייה", "בבית חינוך עיוורים בירושלים", "משהו על רוח תזזית" ועוד). ביטון קורא משיריו בעיצוב ויזואלי ומוסיקלי אומנותי, מספר על חיו ומשוחח על תחנות חייו המרתקות, על עיוורונו המעניק לו מבט מיוחד על החיים, ועל התרבות והחברה בישראל.

 


 

על המשתתפות והמשתתפים בשיח:

ד"ר ורד טוהר

ד"ר ורד טוהר היא חוקרת ומרצה בכירה במחלקה לספרות עם ישראל שבאוניברסיטת בר אילן. החל משנת תשפ"ב מכהנת כראשת המחלקה. פרסמה עשרות מאמרים, טורים ורשימות בנושאי ספרות עברית ותרבות יהודית. מכהנת כעורכת משנה של כתב העת "ביקורת ופרשנות" של המחלקה לספרות עם ישראל. ספריה המחקריים עד כה: אברהם בכבשן האש: מרד בעולם פגאני (2010); חיבור המעשיות מהמדרשות וההגדות: קובץ סיפורים עברי בן תקופת הדפוס (2016). בנוסף ערכה עוד שישה קבצי מחקר בנושאי ספרות עברית. מחברת ספר הפרוזה הדו-לשוני שלג ודובדבנים (2018). מחברת ספרי השירה: אובדן כושר הנדידה (2020) והחתולה של סיילם .(2021). 

 

ד"ר איתמר דרורי

ד"ר איתמר דרורי הוא מרצה בכיר במחלקה לספרות עם ישראל שבאוניברסיטת בר אילן.

חוקר את הפרוזה העברית החדשה ואת הסיפור היהודי לדורותיו, ובפרט את אסופות הסיפור במזרח. 

עורך-שותף במפעל האנציקלופדיה של הסיפור היהודי. 

 

ד"ר אושרה אלפסי

מנהלת אגף החינוך‏ ב‏מועצה אזורית חבל מודיעין‏ ומרצה ללימודי תואר שני‏ בקריה אקדמית אונו‏ וכן מנהלת‏ לשעבר בתיכון שש שנתי ע"ש איינשטיין- כפר הנוער בן שמן ותיכון על"ה למדעים ולמוסיקה בהרצליה‏. 

אושרה כתבה את עבודת הדוקטור על 'שירתו של ארז ביטון והשפעותיה על שירת המחאה המזרחית (2009-1976)׳ ומאז נענית לכל הזדמנות להפיץ את שירתו ואת משנתו של המשורר, שזכה להכרה וליתר חשיפה עם זכייתו בפרס ישראל לספרות ולשירה עברית לשנת 2015. 

בשנת 2016 אושרה הייתה חברה ב-'וועדת ביטון' להעצמת הזהות של יהדות ספרד והמזרח במערכת החינוך.

בראש הוועדה עמד המשורר ארז ביטון, והיא הוקמה כדי לגבש הצעות להעשרת תוכניות הלימודים, בעיקר בהיסטוריה ובספרות, בתכנים שיביאו 'לאיזון ביחס למורשתן של קהילות המזרח ולהעמקת תחושת האחדות בעם'. 

אושרה עמדה בראש ועדת המשנה לתחום הספרות, והניעה את המהפכה להוספת 'קול אחר', הקול המזרחי, לתוכניות הלימודים.