איתור כתבות מתוך עיתונות יומית בארץ ובעולם

עיתונות עברית

אוספים דיגיטליים

 • גלובס
  עיתון יומי ואתר חדשות כלכלי ישראלי. כולל ארכיון כתבות החל משנת 2016. פועל בשיתוף פעולה עם Wall Street Journal ומפרסם תרגומים בלעדיים לעברית של כתבותיו וסקירותיו.
 • דה מרקר
  חדשות ומידע כלכלי ופיננסי, מבזקי בורסה ועדכונים משוק ההון הישראלי והעולמי. הגישה לכתבות החל משנת 2001.
 • הארץ – עיתון יומי דיגיטלי
  דיווחים חדשותיים מהארץ ומהעולם בתחומים שונים. הגישה לכתבות החל משנת 2001.
  מאמרים משנת 1960-2000 ניתן לאתר באמצעות דפדוף באוסף המיקרופילם של אוניברסיטת בר אילן, וכן באמצעות אוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית (04.04.1918 - 31.12.1999).
 • IHP מפתח חיפה למאמרים
  מפתח למאמרים בתחומי מדעי הרוח, החברה, רפואה ועוד. מתוך כתבי עת ועיתונות יומית. לאיתור כתבות מתוך עיתונות יומית יש לערוך חיפוש ולאחר קבלת התוצאות – להגביל לכתבות מתוך עיתונות יומית.
  רשמית, ממפתח קטעי עיתונות נבחרים משנת 1985 ועד 1997. בפועל הכתבות ממופתחות משנות השישים ומוקדם יותר.
  רוב הכתבות והמאמרים פורסמו בעברית, בנוסף לכתבות באנגלית, ערבית ושפות נוספות.
 • מרכז משה דיין
  ממפתח סוגי פרסום שונים, בשפות שונות, בתחום המזרח התיכון ואפריקה. החיפוש נערך בקטלוג אוניברסיטת ת"א (דעת"א). לאחר קבלת התוצאות יש להגביל משמאל לסוג חומר: מאמרים. אין הפרדה בין מאמרים מחקריים לכתבות מתוך עיתונות יומית.
 • עיתונות ילדים של פעם
  עיתוני ילדים עבריים בשפות שונות, מהתקופה שקדמה להקמת המדינה ומשנותיה הראשונות, מארץ-ישראל ומחו"ל.
 • רשימת מאמרים במדעי היהדות – רמב"י
  מפתח סלקטיבי של מאמרים במדעי היהדות, חקר ארץ ישראל ומדינת ישראל, שנכתבו בשפות שונות, על ידי מחברים יהודים ולא יהודים מרחבי העולם. רשמית, משנת 1966 ואילך, אולם בפועל משנים מוקדמות יותר. פרטי המאמרים לוקטו מתוך אלפי כתבי עת – בדפוס או בצורה אלקטרונית, קובצי מאמרים, ספרי זיכרון ותדפיסים שנשלחים למערכת על ידי החוקרים. המפתח מעודכן מדי יום.

אוספים לא דיגיטליים

 • מיקרופילם בר-אילן, אולם קריאה ליהדות
  מאות עיתונים יומיים מהארץ, כולל שבועונים חרדיים, בעברית ושפות זרות מראשית הופעתם ועד שנת 2011 בקירוב. כולל גם מעט עיתונות מחו"ל, בעברית, לדינו ואנגלית. הערת המצאי בקטלוג מפנה לאוסף מיקרופילם/ מיקרופיש, ומיקום מדויק ניתן לראות ברשימות כתבי העת בזיעור התלויות ליד ארונות הזיעור.

  העיון נעשה באמצעות קורא מיקרופילם המותקן באולם קריאה. מכיוון שהמחשב אינו מחובר לאינטרנט אין אפשרות לשלוח כתבות נבחרות במייל, ויש להצטייד מראש בדיסק-און-קי.
  השימוש בשעות הפתיחה של אולם הקריאה.

 

 • מיקרופילם הספרייה הלאומית
  עיתונים ישראליים ויהודיים מהארץ ומרחבי העולם – ומיעוט עיתונות נבחרת שאינה יהודית. בעברית, יידיש ושפות זרות. מראשית הופעתם ועד העשור הראשון של שנות ה-2000. העיון נעשה באמצעות מכשירי צפייה באולם קריאה הכללי. רוב סלילי המיקרופילם של העיתונות היומית נמצאים באולם קריאה, ואת הסלילים הנמצאים במחסן יש להזמין לצפייה באולם. חלק מהכתבות המתוארכות לאחר העשור הראשון של שנות ה-2000 נגיש באמצעות קטלוג הספרייה הלאומית המספק קישורים דיגיטליים לעיתונות יומית. החיפוש נערך לפי שם העיתון.

 

 • בית אריאלה – אולם העיתונות
  שעות הפעילות:
  ימים א' – ה', 10:00-17:45
  יום ו', 9:00-11:45. הגעה חופשית בימים כתיקונם. יש להגיע עם מכשיר לצילום עצמי כמו טלפון נייד או מצלמה דיגיטלית. במקום יש סורק.

לבירור נהלים ואפשרויות אחזור מומלץ להתקשר לאולם העיתונות במספר: 03-7240558.

מפתח ממוחשב של העיתונות היומית - כתבות ממופתחות מתוך עיתונות יומית ישראלית משנת 1993. עדכון יומי. המיפתוח נעשה מהעיתונים: ידיעות אחרונות, הארץ, מעריב, יתד נאמן ומקור ראשון (קיים גם מיפתוח של עיתונים ישנים: הצופה, העיר, על המשמר, דבר וחדשות). 

בנוסף, יש במדור כרטסת נושאים ואישים בטווח השנים 1980-1993. הכרטסת משלימה את מפתח האישים של מפתח חיפה של שנות ה-70, ולפעמים יש חפיפה.

במדור מרוכזים האוספים הבאים:
עיתונות יומית בדפוס: מראשית הופעתה.

מצאי:
מחסן: מראשית הופעתה עד אמצע שנות התשעים
אולם עיתונות: מאמצע שנות התשעים ואילך
אוסף מיקרופילם: עד סוף 2015:
יתד נאמן: דצמבר 1996 ואילך, המודיע, מעריב, הצופה, על המשמר, ידיעות אחרונות: ינואר 1979 ואילך (האוסף המלא של ידיעות נגיש באמצעות מאגר ידיעות המותקן מקומית באולם עיתונות), דבר: יוני 1925 ואילך, דבר השבוע: 1956-1967,
Palestine Post : 1930-1949 – ממשיכו: Jerusalem Post: 1950-1965, 1979-2010, חדשות: ינואר 1986-נובמבר 1993.
עיתונות מקוונת:

ארכיון ידיעות אחרונות: גיליונות סרוקים משנת 1939 ועד היום. בתאום מראש. השימוש מוגבל בשעות העומס.
מהדורה דיגיטלית של עיתון הארץ (לא זהה למודפסת)

 

 • הארכיון היהודי: 180 שנות עיתונות יהודית
  מותקן מקומית באולם קריאה ליהדות וכן בספרייה הלאומית. מכיל עיתונות יהודית וחרדית ממזרח אירופה, ארץ ישראל, בריטניה וארה"ב, בעברית, יידיש ואנגלית.
  רוב העיתונים הוכנסו מראשית הופעתם ובכיסוי מלא, כשהמוקדם ביותר הוכנס משנת 1841.
  נכון לעכשיו אין הגבלה בהורדה ובהדפסה, אבל בנוסף לפרטים הביבליוגרפיים, יש לתת קרדיט למאגר עצמו, בהורדת כתבה או חלקי כתבה כמו תמונה וכדומה.
  בגרסה ההבאה, מתוכנן להרחיב את היקף העיתונים וכן להוסיף השלמות לגיליונות חסרים בגרסה הנוכחית.

עיתונות בערבית

 • מרכז דיין - עיתונות יומית מהעולם הערבי
  מרכז את האוספים הבאים:
  אוסף מיקרופילם:
  מעל 1000 סרטי זיעור. העיתון המוקדם ביותר באוסף יצא לאור ב-1887.

  עותקים קשיחים:
  מעל עשרת אלפים עיתונים, מגזינים וכתבי עת, בשפות ערבית, תורכית, פרסית, אנגלית וצרפתית - בנוסף לעיתונים בשפות אזוריות מיוחדות כמו הטמזית (ברברים).

  אוסף דיגיטלי:
  מעל TB30 גיליונות דיגיטליים שנשמרים מדי יום, בשני העשורים האחרונים. בנוסף, במסגרת פרוייקט הדיגיטציה נסרקו לצורך שימור מעל מיליון עמודי עיתונים מירדן, עיראק, לבנון, סוריה וארצות נוספות.

 • "מפתח גבעת חביבה" למאמרים בערבית
  נערך על ידי מנהלת ספריית מכללת הגליל המערבי, גב' סמירה מחאמיד. מפתח סלקטיבי של מאמרים בערבית שיצאו ברובם במדינת ישראל, וחלקם במדינות ערב. כולל ברובו מאמרים מתוך כתבי עת מרכזיים בערבית, ומעט מתוך עיתונות יומית. בספרות, פוליטיקה וחברה, החברה הערבית בישראל והקונפליקט הערבי-יהודי. רוב המאמרים מתוארכים לאחר קום המדינה ושנות ה-60 ואילך. לא מתעדכן כיום.
 • الأهرام  Al-Ahram digital archive -
  אחד מהעיתונים המוסמכים והמשפיעים ביותר במצרים, והידועים ביותר בעולם הערבי. בין 1876 ועד 2014. כניסה מקטלוג בר אילן. החיפוש באתר חינמי. לקריאת הטקסט המלא יש לשלוח אל הספרייה הלאומית בקשה לקבלת קוד בכתובת המייל reference@nli.org.il

לצורך הדפסה, הורדה ושיתוף יש צורך בהרשמה נוספת באתר בכתובת: https://bit.ly/3cnkD5q

עיתונות ביידיש

 • מפתח לעיתונות יידיש
  מפתח סלקטיבי למאמרים מתוך עיתונות ביידיש שפורסמה בארץ וברחבי העולם, מסוף המאה ה-19. בתחומי ספרות ותרבות, פדגוגיה, ופוליטיקה ונושאים קשורים.
 • רמב"י
  מפתח סלקטיבי של מאמרים במדעי היהדות, חקר ארץ ישראל ומדינת ישראל, שנכתבו בשפות שונות – כולל יידיש, על ידי מחברים יהודים ולא יהודים מרחבי העולם. רשמית, משנת 1966 ואילך, אולם בפועל משנים מוקדמות יותר.

עיתונות באנגלית

 • Jewish Studies Source
  מקבוצת Ebscohost. מאמרים וכתבות בטקסט מלא מתוך כתבי עת ועיתונות היסטורית מובילה בעולם היהודי, בתחומים שונים - בנוסף לכתבות מתוך Jewish Telegraphic Agency, משנת 1922 ואילך
 • Lexis Advanced
  מידע וניתוח משפטי, רגולטורי, עסקי ועוד. כולל חדשות יומיות מרחבי העולם. עדכון יומי.
 • Proquest - News & Newspapers databases
  אתרי חדשות ועיתונות מובילים מרחבי העולם בטקסט מלא. חלק מאוסף העיתונות מאורכב החל משנות ה-70 ואילך.
  לאחר הכניסה למאגר יש לבחור ב: More ומתוך התפריט לבחור ב: News & Newspapers databases.

עיתונות ללא מנוי

 • אוסף העיתונות וכתבי העת של הספריה הלאומית
  מורכב מארבעה אוספים:
  1. עיתונות יהודית היסטורית (בשיתוף עם אוניברסיטת תל-אביב): עיתונים יהודים שפורסמו ברחבי העולם מהמאה ה-18 ואילך. כולל את המדורים הבאים:
  - עיתונות יהודית בארה"ב
  - עיתונות יהודית בארצות ערב
  - עיתונות יידיש
  - עיתונות לאדינו
  - עיתונות עברית במאה ה-19
  - עיתונות היישוב ומדינת ישראל
  - עיתונות יהודית רוסית
  - עיתונות יהודית בפולין
  - עיתונות ילדים ונוער – כולל בתוכו את עיתונות ילדים של פעם
  - עיתונות יהודית באמריקה הלטינית
  - עיתונות יהודי קובנה
  2. עיתונות ערבית: פרסומים תקופתיים בשפה הערבית שהופיעו בארץ ישראל/פלשתינה/פלסטין (להלן: "הארץ") מראשית המאה העשרים. האוסף כולל עיתונים יומיים וכתבי עת חברתיים, חינוכיים ותרבותיים שהתפרסמו באופן סדיר פחות או יותר (שבועונים, דו-שבועונים, ירחונים וכו').
  3. עיתונות ערבית מארץ ישראל המנדטורית: אוסף "ג'ראייד" - ארכיון דיגיטלי של עיתונים וכתבי עת בשפה הערבית שיצאו לאור משלהי התקופה של ארץ ישראל העות'מאנית ולאורך כל שנות המנדט הבריטי.
  4. עיתונות יומית: כל העיתונים היומיים היוצאים לאור בארץ.
  ניתן לבצע חיפוש רוחבי ומתקדם על כל אוסף העיתונות הדיגיטלית, לרבות אפשרות צפייה בכל העיתונים שיצאו לאור לפי תאריך מסוים, אפשרויות חיפוש וסינון לפי פרמטרים של שפה, תדירות הופעה, מרחב גיאוגרפי ועוד.
 • העולם הזה
  כניסה חינמית באינטרנט. בעריכתו של אורי אבנרי ז"ל. בין השנים 1950
  - 1989. מומלץ לגלוש באתר במחשב או בטאבלט ולא בטלפון. ניתן ורצוי להוריד את כל הארכיון למחשב. לא נכלל האוסף הספרייה הלאומית מפאת זכויות יוצרים.
 • גוגל רגיל
  חיפוש לפי פרטי הכתבות ושמות העיתונים.

אתרים חינמיים ברחבי העולם

 • AlNewspapers.com
  עיתונות, מגזינים, תחנות רדיו וטלוויזיה, סוכנויות ידיעות ואתרי חדשות.
 • Google News Archive
  גישה חופשית לארכיוני עיתונות סרוקה וקישורים לארכיונים אחרים של עיתונים באינטרנט, בחינם ובתשלום. חלק מהארכיונים מתוארכים למאה ה-18.
 • OnlineNewspapers.Com
  אלפי כתבי עת מרחבי העולם ובשפות שונות, המאורגנים לפי מיקום גיאוגרפי ושמות מדינות.
 • מפת עיתונים ברחבי העולם
  גישה לכתבי עת על פי מיקומם במפת העולם. יש אפשרות לאיתור מיקום גיאוגרפי מראש וקבלת מספר העיתונים. הקשה על המספר מובילה לשמות העיתונים, והקשה על עיתון רלוונטי מובילה לאתר העיתון ולארכיון – אם יש.